wtorek, 20 października 2009

CZY KAPITALIZM JEST DEMOKRATYCZNY?


Czy kapitalizm jest demokratyczny ?



Zawsze myślałem, że kapitalizm to system gospodarczy który będzie miał pierwszeństwo w świecie, bez kapitału i bez wolności gospodarczej nie ma rozwoju indywidualnego, ale co wtedy, gdy rozwój ten wykracza poza indywidualne prawa innych? Czy tracisz poczucie wolności? A może powinien istnieć jakiś regulacji? i To doprowadzi nas do socjalizmu?

W demokracji broni się wolności jednostki i wolności ludzi do wyboru swoich władców, a więc wyboru jak chcą żyć, w tym kontekście wolności, gospodarka rynkowa łatwo mieści się w systemie demokratycznym, lecz gdy ta wolność będzie pozwalać na małe grupy do generowania bogactwa oraz do stosowania prawa do ochrony swoich interesów odsunie się na bok istotę demokracji i przekształci się w coś bezwartościowego.

Ale obrońcy kapitalizmu twierdzą, że w tym systemie gospodarki ekonomicznej nie może być regulacji przez państwo, bo to przekształci je w "socjalizm", a zatem ograniczy wolność jednostki, a trochę bardziej odważni nawet twierdzą , że demokracja przestanie istnieć, kiedy ureguluje się system gospodarczy.

Ale nie można uniknąć pewnych uwag, takich jak np bogactwa tworzone w systemie demokratycznym mają jako fundament wspólne dobro, dlatego płaci się podatki, ale podatki te muszą powrócić do tych którzy je generują jako usługi społeczne lub zdrowotne, podstawowe usługi, które umożliwią osobom dostęp do lepszej jakości życia.

Innym czynnikiem jest to, że ci którzy teraz bronią wolności gospodarczej i deregulacji rządowej, generalnie generują bogactwo, ale nie reinwestują ich w własnych krajach, tylko poszukują krajów w których regulacja pracy nie istnieje do produkcji swoich wyrobów nie troszcząc się, że te zakłady produkcyjne nie mają minimalnego poziomu bezpieczeństwa pracy, gdzie pracują prawie na poziomie zniewolenia dzieci, gdzie nie ma ubezpieczenia zdrowotnego, gdzie pracownicy są wyzyskiwani i gdzie nie ma dostępu do żadnych świadczeń socjalnych.

I robią to dla korzyści ekonomicznych które mają, ale to tylko powoduje wykluczenie i niewolnictwo w krajach produkujących i bezrobocie i ubóstwo w krajach generujących kapitał, a więc na przykład w Stanach Zjednoczonych, światowej potędze i kolebce kapitalizmu, widać wzrost poziomu bezrobocia , w ich sektorze przemysłowym drastyczną redukcję i recesję gospodarczą bez znaków poprawy w krótkim terminie.

Kraj, który nie produkuje to kraj, który nie generuje waluty, Stany Zjednoczone są na dobrej drodze do tego, wysiłki prezydenta Obamy są zablokowane i wykluczone przez ofensywę konserwatystow, który widzą w regulacji państwowej ducha socjalizmu, duchy mieszkających tylko w ich umysłach i w ich absurdalnej retoryce by wywołać strach w ludności i zdobyć zwolenników na przyszłych wyborach.

A właśnie Ameryka jest jasnym przykładem konsekwencji ekscesów kapitalizmu i deregulacji, rozpusta spowodowała, że gospodarka tego kraju jest uzależniona od kapitału zagranicznego, krajowe spożycie jest prawie sparaliżowane i systemu finansowy niemal upadł, i tak Chiny komunistyczny kraj, stał się pierwszym kredytodawcą kraju - wynalazcy kapitalizmu.

Cóż, jeśli kapitalizm nie jest demokratyczny, jeśli nie ma regulacji i regulować go nie oznacza dążyć do socjalizmu, regulacja ma na celu ochronę interesów narodu i to właśnie tu, w narodzie, znajduje się podstawa i fundament demokracji .

Napisane w Gospodarka | Tagged kapitalizm, Porcelana, Kryzys gospodarczy, demokracja, USA, wolność, Obama, recesja, socjalizm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz